CO NOWEGO?
Loading...

Jak założyć bloga?

blog, blogi, blogowanie, blogspot, blogger, blog jak zacząć, blog gdzie założyć

Blogowanie to sposób na wyrażenie siebie poprzez słowa. Istnienie w sieci daje wiele możliwości. Dla jednych to metoda na spisanie swoich wspomnień w postaci internetowego pamiętnika. Dla innych to sposób na promowanie swojego biznesu. To możliwość dotarcia do innych ludzi, wyrażenia swoich emocji, dzielenia się swoja życiową wiedzą. Zanim podejmiemy decyzję o jego założeniu, warto zastanowić się – jak zrobić to porządnie.

Pomysły na ciekawy blog?

Jeśli interesuje Cię założenie bloga osobistego który będzie służył wyłącznie jako pamiętnik, to powinno być Ci obojętne, czy ktoś go czyta. To ciekawe podejście, że wiele blogerów twierdzi iż blog jest formą pamiętnika. Ma być czymś osobistym, a jednocześnie chcemy by czytali go inni ludzie.

To też warto zadać sobie pytanie o czym pisać bloga żeby był ciekawy dla jego czytelników. Internet jest przepełniony, jeśli zatem nie jesteś sławnym celebrytą lub politykiem to twoje przemyślenia mogą niezbyt interesować przeciętnego Kowalskiego. Oczywiście można przejrzeć najbardziej popularne tematy blogów szukając jakiejś niszy dla siebie, jednak powielanie pomysłów, może nie być dobrym rozwiązaniem.

O czym pisać bloga, żeby był ciekawy? 

Popularne tematy blogów wydają się genialnym pomysłem. Jednak kolejny blog o modzie, podróżach i swoich przemyśleniach o życiu, to kompletna nuda. Już pisanie o oczyszczaczach powietrza czy budowie helikopterów będzie bardziej interesujące i z pewnością równie opłacalne. Jeśli jednak czujesz się w czymś naprawdę dobry, podejmij rękawice i spróbuj.

„Content is King”– Bill Gates

Zawartość strony to pierwszorzędna kwestia. Każdy najmniejszy detal ma tutaj wpływ na całokształt. Liczą się chwytliwe tytuły, śródtytuły, akapity, użyta grafika itd. Twoje wirtualne pióro będzie mogło się w kwestii treści wykazać na ile kreatywność tylko pozwoli.

Gdzie założyć bloga – WordPress czy Blogspot?

Do założenia bloga będzie potrzebne skorzystanie z jednej z popularnych platform blogowych. W sieci prym wiedzie WordPress. Bez problemu można założyć całkowicie darmowy blog WordPress, wiąże się to jednak z kilkoma niedogodnościami.

Wielu bloggerów poleca wykupienie własnego hostingu i domeny. Dodatkowo kwestią wyboru są darmowe lub płatne szablony WordPress. Nie trzeba być geniuszem by wyliczyć że hosting + domena + płatny szablon = kilkaset złotych. To dobre rozwiązanie jeśli wierzysz w swoje możliwości i motywację do realizacji swojego projektu. Jeśli chcesz zatem podejść do tematu profesjonalnie to WordPress da Ci wiele możliwości, to również wiedza, która w przyszłości umożliwi Ci tworzenie kreatywnych stron internetowych.

Warto jednak zaznaczyć że nie prawdę jest iż platforma Blogger ogranicza a wybór jeśli chodzi o szablony na Bloggera jest skromny. To mit a w sieci, w tym również u nas, znajdziesz szeroki wybór eleganckich szablonów. Zarówno na blog personalny, jak i sklep internetowy – motywów jest bez liku. Dodatkowo, nie płacisz za hosting a domenę możesz bezproblemowo podpiąć. Jednak w dłuższej perspektywie ten sposób blogowania może przynieść wiele niedogodności, na starcie jednak dla początkującego sprawdzi się idealnie.

Skąd pobrać szablony WordPress i Blogspot?

W sieci można znaleźć zarówno płatne szablony WordPress jak i darmowe, w przypadku tych płatnych posiadamy więcej funkcjonalności, a ich design jest o klasę wyżej. Tu nie ma co się rozwodzić – więcej znajdziesz tutaj.

Blogspot również oferuje wiele, szablony na Bloggera znajdziecie u nas. Proces pobrania szablonu i jego zainstalowania jest banalnie prosty, bez problemu poradzi sobie z tym każdy, kto będzie miał w sobie odrobinę dociekliwości.

Czy warto wykupić własną domenę?

O ile kupno własnego hostingu może generować pewne koszty to zakup domeny wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem. Kosz domeny to skromna suma w okolicach dziesięciu złotych. Zdarzają się również promocje, gdzie rejestratorzy domen posiadają promocje na pierwszy rok i za zarejestrowanie swojej domeny nie będziemy nic płacić. Korzyści tego rozwiązania jest kilka.

Zalety posiadania własnej domeny:

  • budujesz własna markę
  • efekt wizerunkowy
  • zwiększasz bezpieczeństwo swojego bloga
  • możesz założyć profesjonalny e-mail z końcówką domeny

Kilka słów na podsumowanie

Niewątpliwie trzeba podkreślić że WordPress oferuje znacznie więcej, w przypadku jeśli planujemy  stworzyć profesjonalną stronę internetową. To już nie tylko platforma do blogowania. Jednak posiadanie własnego hostingu, kupno domeny i szablonu może być nieproporcjonalne do zysków. Tutaj też muszę wylać kubeł zimnej wody na Ciebie. Tylko mały procent bloggerów potrafi w sobie wyrobić systematyczność do pisania, jeszcze mniejsza potrafi na swoim blogu zacząć zarabiać.

Warto traktować blog jako pasję, nastawienie się na błyskawiczne efekty może szybko zniechęcić. Dobre pióro również może tutaj nie wystarczyć. Pomimo iż wartościowy content jest niebywale istotny to równie ważne jest pozycjonowania swojego bloga w wyszukiwarkach, a konkretnie w jednej która wiedzie prym - Google.0 komentarze:

Publikowanie komentarza